Festo DSBC-50-160-PPVA-N3 Standards-Based Cylinder (1366954)
28.00 SAR 28.00 SAR
Description
The Festo DSBC-50-160-PPVA-N3 is a 50 mm bore, 160mm stroke double-acting profile cylinder, designed in accordance with the ISO 15552 standard. It features pneumatic cushioning adjustable at both ends (PPV), a male M16x1.5 piston rod thread, and integrated position sensing via proximity switches. This robust, flexible cylinder is ideal for various automated industrial applications, operating within a pressure range of 0.4 to 12 bar.
Datasheet
4 products available
SKU:SSR.001094 98
Become a Vendor?Register now
0.00
(0customers review)
5 Stars
0 %
4 Stars
0 %
3 Stars
0 %
2 Stars
0 %
1 Stars
0 %